Radio Żory - Miejskie Radio Internetowe
artykuły

Zaburzenia dysmorficzne ciała

Autor: Karolina Dąbek, Dodano dn.18-11-2013, 23:39:33

Choroba psychiczna dotycząca, w znacznej większości, kobiet. Często nie zdają one sobie sprawy ze swojego problemu i niczego nieświadome brną w chorobę, co raz bardziej upadając na zdrowiu. Jak odróżnić zwykłe kompleksy od zaburzenia dysmorficznego?

Inspiracją do stworzenia tego tekstu był artykuł z magazynu Charaktery (wydania archiwalne, 2010/2011)

Osoby dotknięte tą przypadłością są silnie przekonane o defekcie jakiejś części ciała, często obserwują bądź obsesyjnie unikają się w lustrze czy chociażby wykazują niechęć do fotografowania się i nieustannie porównują się do innych. Objawy te, choć pozornie wydają się być zbliżone do zachowania większości kobiet, mogą doprowadzić do depresji, samobójstwa, lub np. agorafobii (lęk przed wychodzeniem z domu).

Tylko dwie na sto kobiet mają dysmorficzne zaburzenia ciała( body dysmorphic disorder, BDD). Choroba ta dotyka jednak także rodziny tych osób, utrudniając relacje w związku. Lęk przed brzydotą jest bowiem tak nasilony w wypadku tego schorzenia, że nic nie może poprawić tym osobom samopoczucia. Zdarzają się u nich jednak przebłyski zdrowego myślenia, które niestety szybko niszczone zostają w zarodku przez przygnębiający nastrój, po kolejnym krytycznym zerknięciu w lustro.

BDD zmusza kobiety do przesadnego dbania o wygląd, zakrywania się luźnymi ubraniami, kapeluszami, a czasem nawet doprowadza absurdalnych operacji plastycznych, które często odrzucane są przez chirurgów. Siedząca w głowie choroba nie pozwala osiąść chorym na laurach. Wpadają w nerwicę natręctw i zaburzenia odżywiania jak anoreksja czy bulimia. Niestety trudno zdiagnozować to schorzenie, gdyż dotknięci BDD choć potrzebują pomocy i przejawiają chęć by komuś opowiedzieć o swoich problemach, często po prostu nie potrafią udać się do specjalisty.

Najczęściej dysmorficzne zaburzenia ciała pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy to zmieniające się ciało może być powodem wstydu i kompleksów. Czynnikiem wspomagającym chorobę mogą być często nieświadomie krytyczne słowa rówieśników, a nawet rodziców. Według zajmujących się BDD najwięcej negatywnych komentarzy na temat swojego wyglądu otrzymuje się od swojego ojca. Luźno, żartobliwie wypowiedziane słowa odbijają się jak piętno w psychice dziecka, co ma wpływ na jego późniejsze życie. Niewątpliwie jednak największy wpływ na postrzeganie siebie mają rówieśnicy i rywalizacja z nimi. Każdy pragnie wyglądać jak gwiazda filmowa czy celebryta z okładek czasopism. Media dostarczają nam wyidealizowany obraz pięknej kobiety pogłębiając kompleksy dorastających nastolatek.

Problem tej choroby dopada coraz to młodsze dzieci. Szczególnie gdy osoba mająca BDD ma dziecko. Jej lęki i obawy na temat własnego wyglądu, przechodzą na pociechę, która od małego zostaje zmuszona do walki ze swoją wagą i wyglądem. Dochodzi do bezsensownych operacji plastycznych dla małego dziecka, które w rzeczywistości nie ma żadnych rażących defektów, katorżniczych diet i ćwiczeń Wtedy każdy kto ma zna takową osobę, powinien poradzić jej udanie się do specjalisty, gdyż może pod wpływem choroby psychicznej zniszczyć życie nie tylko sobie, ale i własnemu dziecku.

Jak zapobiec temu zabójczemu trendowi? Po pierwsze trzeba nauczyć się akceptacji samego siebie. Jest to bezwarunkowa podstawa do rozwiązywania swoich problemów. Dzieciom trzeba okazywać miłość, wsparcie i uczucie, oszczędzając im walkę z morderczymi węglowodanami. Nie wolno porównywać rodzeństwa do siebie, gdyż także ma to zgubne skutki, jak i brak wsparcia. Ale nie tylko dzieci tyczą się te zasady. Dorośli też potrzebują pomocy, która powinna być im udzielona. Zaburzenie dysmorficzne nie zniknie z czasem i potrzeba opieki specjalisty by pozbyć się tego nieprzyjemnego pasażera. Podstawa to dostrzeżenie własnego problemu, a potem walka z nim pod okiem psychologa.

Pogoda
Zobacz także
facebook