Radio Żory - Miejskie Radio Internetowe
artykuły

Medialne śniadanie w Muzeum Miejskim w Żorach

Autor: Agnieszka Kraińska, Dodano dn.26-09-2017, 21:05:51

Poznawanie świata zaczyna się od muzem... tymi słowami rozpoczyna się podroż w Muzeum Miejskim w Żorach, ta podróż ma jednak być pretekstem do wspomnień dla mieszkańców miasta. Muzeum to miejsce na Twoją opowieść, możesz zastanowić się nad tym kim jesteś - a na te refleksje pozwala projekt Nasza Tożsamość, nad którym pracownicy Muzeum Miejskiego pracowali od kilku lat, w ramach którego 5 paźdzernika otwarta zostanie wystawa pod tym samym tytułem. Kuratorem wystawy jest Jacek Struczyk.

Wystawa ma skłaniać do podróży sentymentalnej w czasie, a pomóc w niej mają odtworzone pomieszczenia, w których żyli żorzanie na przełomie wieków, aż do czasów PRLu. Celem zorganizowanej wystawy jest granie na emocjach za pomocą zgromadzonych przedmiotów, one też moją ułatwić nam odkrywanie tożsamości.

Pracownicy Muzeum Miejskiego nie ukrywają, ze wystawa raczej ma skłaniać do wspomnień i rozmów, a nie jedynie do oglądania. To nowoczesna , wizjonerska idea muzeum, które motywuje do uczestniczenia w sztuce rozmowy, która ma być ważniejsza i cenniejsza, a zgromadzone eksponaty mają być jedynie środkami do osiągnięcia wyznaczonego celu, określenia czym jest Nasza Tożsamość tu w Żorach.

W ramach projektu odbywać będą się cykliczne spotkania Wspominki żorskie (pierwsze już za nami- Fadom. Żory z wielkiej płyty), najbliższe w październiku, a tematem przewodnim będzie osiedle 700-lecia Żor .

 

Więcej zdjęć na naszym fanpage w portalu Facebook.

 

Tekst oraz zdjęcia : Agnieszka Kraińska (@Radio Żory)

Pogoda
Zobacz także
facebook