Ładowanie...

Happening "Naznaczeni". Wystawa malarstwa Anny Flagi

Autor: A. Ko / Materiały prasowe, Ostatnia aktualizacja: 10-11-2020, 21:15:31

Happening "Naznaczeni". Wystawa malarstwa Anny Flagi

W najbliższą niedzielę, 15 listopada w godzinach od 12:00 do 17:00 w parku "Cegielnia" w Żorach odbędzie się spotkanie z z projektem artystycznym autorstwa Anny Flagi - żorskiej malarki oraz graficzki. Inspiracją projektu, w tym wystawy, są aktualne wydarzenia związane z pandemią wirusa – jej wpływ na życie codzienne ludzi i ich zachowania, ale przede wszystkim ograniczenia, jakie ze sobą niesie. Jest osobistym manifestem obecności i współczucia, komentarzem świadka wydarzeń. 

Prezentacja obrazów równocześnie będzie relacjonowana i udostępniana w internecie. Każdy z odbiorców będzie miał możliwość śledzić nie tylko powstawanie obrazów, ale przede wszystkim zobaczyć artystę w trakcie realizacji i usłyszeć jego komentarz.


O projekcie

Zaczęło się od przyznania półrocznego ministerialnego stypendium twórczego, które pozwoliło mi na zrealizowanie projektu artystycznego „Naznaczeni”. Jest to projekt oparty na działaniach artystycznych, którego głównym celem jest zrealizowanie wystawy sztuki.


Inspiracją projektu, w tym wystawy, są aktualne wydarzenia związane z pandemią wirusa – jej wpływ na życie codzienne ludzi i ich zachowania, ale przede wszystkim ograniczenia, jakie ze sobą niesie. Jest osobistym manifestem obecności i współczucia, komentarzem świadka wydarzeń.


Wystawa sztuki „Naznaczeni” zaprezentowana zostanie podczas obchodów Święta Niepodległości i Święta Flagi, z uwagi na ich potencjał symboliczny, w miejscach dla mnie ważnych – Żorach, Katowicach i Krakowie. W listopadzie br. i maju 2021 roku zostaną wywieszone obrazy-flagi, które powiewając na wietrze, staną się manifestem artystycznym. Niczym flagi modlitewne będą wybrzmiewać wszystkimi emocjami, jakie dotknęły ludzkość. Wypowiedź jest konieczna, ponieważ świat po pandemii nie będzie już ten sam, tym bardziej taka wypowiedź, połączona z komentarzem edukacyjnym odwołującym się do doświadczeń ludzkości.


Tytuł planowanej wystawy odwołuje się w sposób bezpośredni do aktualnej sytuacji epidemicznej i stanowi artystyczny komentarz i credo zamkniętych w przestrzeni swoich mieszkań ludzi, ludzi marzących o wolności. Napięcie, jakie rodzi się pomiędzy tymi stanami, będzie stanowiło kanwę wypowiedzi i interpretacji własnej.


Wybór sposobu prezentacji ma znaczenie, powiązany z moim nazwiskiem stanie się osobistym manifestem wolności twórcy. Flagi jak łopoczące sztandary będą znaczyły moją – naszą obecność, obecność tych, którzy są „naznaczeni” wspólną historią.


Tematem obrazów stała się symboliczna postać ludzka opisująca ludzkie zachowania w czasie epidemii i zagrożenia. W procesie twórczym skoncentrowałam się na określeniu stanu ducha i ciała jednostki. Poszukiwałam w ten sposób cech „narodzonych”. W ten sposób w swoich obrazach dotknęłam spektaklu życia i śmierci w aspekcie społecznym, religijnym i politycznym. Jest to rozprawa nad człowiekiem i wartościami, które reprezentuje w czasie katastrofy. Ekspozycja stanie się hołdem złożonym historii i jednostce walczącej o wolność.


Na wystawę składać się będzie 10-11 obrazów na tkaninie o wymiarach 4 × 1 m. Obrazy zostaną zawieszone na sześciometrowych masztach i umieszczone w przestrzeni miejskiej. Etap realizacji wystawy będzie relacjonowany w przestrzeni wirtualnej, zyskując wymiar głosu płynącego inaczej, ale dalej i głośniej. Jest to o tyle istotne, że projekt, który realizuje, interpretuje chwilę obecną w czasie rzeczywistym i zapisuje na bieżąco widzenie świata jednostki przez ze mnie.


Wystawę uzupełnią działania edukacyjne, jeśli uda mi się je, co nie jest dzisiaj oczywiste, zrealizować.


Akcja jest kontynuacją projektu stypendialnego „Flagi pani Flagi”, nawiązującego do idei wolności niosącej pozytywną energię, który zrealizowałam w 2019 roku i „Flagi nadziei” zaprezentowaną przed budynkiem Muzeum Miejskiego w Żorach 2 maja 2020 roku.


Mam nadzieję, że wystawa umieszczona w przestrzeni publicznej zyska wymiar wspólnego komentarza, będzie znakiem, obok którego nie będzie można przejść obojętnie. Jednocześnie przez swoją dostępność ma oswoić i uwrażliwić zwykłego odbiorcę na sztukę, która jest na wyciągnięcie ręki.


Prezentacja obrazów równocześnie będzie relacjonowana i udostępniana w internecie. Każdy z odbiorców będzie miał możliwość śledzić nie tylko powstawanie obrazów, ale przede wszystkim zobaczyć artystę w trakcie realizacji i usłyszeć jego komentarz. Przewidziana jest możliwość podjęcia dialogu z odbiorcą. Zatem zapraszam do oglądania i komentowania. Flagi będzie powiewać symbolicznie jeden dzień, a w sieci – elektroniczną wieczność.


Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objęli: Związek Polskich Artystów Plastyków oddział w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Waldemar Socha Prezydent Miasta Żory i Muzeum Miejskie w Żorach. Współpraca ze stowarzyszeniem artystycznym „E-artis”.

Informacje o projekcie:  https://www.facebook.com/anna.flaga.7/