Ładowanie...

Niezwykłe odkrycie podczas prac przy renowacji Pałacu w Baranowicach

Autor: A. Ko, Ostatnia aktualizacja: 30-03-2021, 15:47:29

Niezwykłe odkrycie podczas prac przy renowacji Pałacu w Baranowicach

Prace związane z renowacją Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach - Baranowicach trwają już ponad 8 miesięcy, przybliżając nas z każdym dniem do nowego otwarcia tego niezwykłego miejsca w naszym mieście. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych na terenie pałacu dokonano odkrycia cennych znalezisk takich jak stare monety, zabytkowe kafle datowane na schyłek XVI wieku, fragmenty naczyń, butelek oraz innych przedmiotów codziennego użytku. 


Cenne odkrycia na terenie Pałacu w Baranowicach

W pierwszej części prac badawczych, wykonano dwa wykopy sondażowe w sąsiedztwie budynku pałacu. Następnie badania prowadzono też w związku z budową drogi przeciwpożarowej wokół budynku oraz z rozbiórką części posadzek w pałacu - wybrano i dokładnie przeanalizowano materiał z wnętrz. Podczas samej rozbiórki posadzek odkryto ciekawe fragmenty kafli, pochodzących ze schyłku XVI wieku. - Jak pokazują nasze dotychczasowe badania, pałacu w Żorach Baranowicach raczej nie wzniesiono w miejscu starszego, średniowiecznego założenia, a takie informacje się pojawiały. Nie zmienia to faktu, że otoczenie i wnętrza tej rezydencji to czysta magia, rodem z najlepszych opowieści rycerskich – mówi Radosław Zdaniewicz z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej, prowadzącej prace archeologiczne na terenie baranowickiego pałacu.

W wykopach udało się odnaleźć wiele ciekawych przedmiotów. – Są to głównie przedmioty codziennego użytku sprzed wieków. Znaleźliśmy na przykład zdobiony widelec i fragmenty pięknej butelki, w której prawdopodobnie właściciele sprowadzali wodę zdrojową z dzisiejszej Kudowy-Zdroju. Są też fragmenty przeróżnych naczyń – od prostych, które mogły służyć na przykład do przechowywania żywności lub dla służby, po doskonale wykonane i bogato zdobione, z których korzystali zapewne zamożni właściciele rezydencji. Cennym znaleziskiem są też nowożytne monety – opowiada Radosław Zdaniewicz. – Podczas prac znaleziono też drewniane pale wbite w ziemię, które wskazują, że w sąsiedztwie pałacu teren był podmokły i konieczne było jego wzmacnianie i regulacja przed rozbudową pałacu. Badania dendrochronologiczne wykonane z próbki pobranej jednego z nich wskazały na datę ścięcia drzewa, wykorzystanego do palowania - 1787 r. - dodaje.

Prace przy renowacji Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach-Baranowicach prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim. Oznacza to, że możemy spodziewać się równie ciekawych odkryć w niedalekiej przyszłości. 


ZOBACZ ZDJĘCIA ZNALEZISK NA STRONIE ZORY.PL


Trudna historia Pałacu w Baranowicach

Po II wojnie światowej Pałac w Baranowicach pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowego dla pracowników huty "Kościuszko". Od 1952 do 1994 roku mieściła się w tym miejscu szkoła podstawowa. Po przeniesieniu szkoły w inne miejsce, pałac został sprzedany i zaczął popadać w ruinę. Następnie w 2008 roku miasto odkupiło pałac i rozpoczęło wieloletnie starania o renowację tego obiektu.

"Był to długi i trudny proces. Dziś dobrnęliśmy do szczęśliwego początku faktycznej renowacji tego obiektu. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli spotkać się znów w pięknie odnowionym Pałacu, a także w sąsiadującym z nim parku. Chcemy w tym miejscu stworzyć centrum rekreacji i wypoczynku dla całego miasta" – powiedział w lipcu ubiegłego roku podczas podpisania umowy Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.


Renowacja Pałacu w Baranowicach

W odrestaurowanym pałacu przewidziano stworzenie wielofunkcyjnych pomieszczeń dla działań artystycznych, część gastronomiczną oraz część wystawienniczą. 

"Pałac zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii. Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do przylegającego do pałacu parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura." - komunikował żorski magistrat w lipcu 2020 roku. 

Koszt całej inwestycji to ponad 19 mln złotych, z czego ponad 13 mln złotych pochodzi z pozyskanego przez miasto dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


źródło: UM Żory

fot. UM Żory