Ładowanie...

Żorska biblioteka z tytułem "Modernizacja Roku 2020"

Autor: A. Ko / mat. prasowe, Ostatnia aktualizacja: 29-09-2021, 14:00:45

Żorska biblioteka z tytułem "Modernizacja Roku 2020"

22 września na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono zwycięzców konkursu na najlepsze inwestycje budowlane „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Żory, jako inwestor otrzymały nagrodę główną „Modernizacja Roku 2020” za budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ottona Sterna. 

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło trzech podmiotów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs na „Modernizację Roku & Budowa XXI wieku” przeprowadzany jest od 1996 roku.

W Jubileuszowej 25. edycji Konkursu udział wzięło ponad 470 inwestycji z całej Polski, ponad 87 zakwalifikowało się do finału. - Jury Konkursu nagradza perfekcyjne wykonanie, przemyślane projekty i świadome inwestycje. Dla nas, organizatorów i jurorów, liczą się inwestycje z ideą, potraktowane z szacunkiem dla osiągnięć poprzednich pokoleń oraz środowiska naturalnego – podkreślają organizatorzy.

Żorska biblioteka okazała się najlepsza w kategorii "nowoczesne biblioteki i sanktuaria kultury". W imieniu Miasta Żory nagrody podczas uroczystej gali odebrali: Aleksandra Zawalska-Hawel – Dyrektor MBP w Żorach oraz Adrian Lubszczyk – Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu.

Przypomnijmy, że nowa siedziba biblioteki powstała w ramach projektu „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap II Spółdzielnia Kultury”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Budynek, w którym obecnie mieści się żorska biblioteka zachwyca funkcjonalnością i innowacyjnymi rozwiązaniami. Dawny budynek młyna elektrycznego stał się nowoczesną siedzibą biblioteki z doskonale wyposażoną czytelnią prasy, wypożyczalnią dla dzieci, młodzieży i dorosłych, świetnie zaopatrzonym działem multimediów, pracownią dla twórców, a także wielofunkcyjną salą konferencyjną czy studiem nagraniowym.


źródło: zory.pl