Ładowanie...

Spotkanie z Markiem Sygaczem w żorskiej bibliotece

Autor: A. Ko / mat. prasowe, Ostatnia aktualizacja: 18-11-2021, 14:39:43

Spotkanie z Markiem Sygaczem w żorskiej bibliotece

Już w najbliższą sobotę, 20 listopada o g. 17:00 w żorskiej bibliotece odbędzie się spotkanie pt. "Afgańska wojna bez końca", podczas którego o skomplikowanej sytuacji w Afganistanie opowie dziennikarz i reporter Marek Sygacz.  

MAREK SYGACZ - od ponad 20 lat dziennikarz i reporter, obecnie związany z Telewizją Polsat. Na co dzień pracuje dla „Wydarzeń” i programów informacyjnych w Polsat News. Od sześciu lat realizuje reportaże i filmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracował na Krymie, wielokrotnie był na froncie w Donbasie, co zaowocowało 5 reportażami - także z drugiej strony frontu, pokazując perspektywę tzw. prorosyjskich separatystów. Jeden z nich „Donbas-zapomniana wojna” zdobył III nagrodę na festiwalu „Sztuka Faktu” w 2017 r. Wybrał się też z kamerą do Iraku i Syrii, by pokazać front walk z tzw. Państwem Islamskim - efektem tego jest film dokumentalny "RAKKA" pokazujący walki o stolicę ISIS, gdzie udało mu się dotrzeć jako jednemu z nielicznych dziennikarzy. Film był nominowany do nagrody GRAND PRESS.

W 12. edycji Plebiscytu MediaTory w kategorii ObserwaTOR otrzymał nominację za reportaż „Rakka” za: „bycie jednym z pierwszych polskich dziennikarzy, relacjonujących walkę o syryjską Rakkę. Za reportaż o wyniszczającej sile wojny i próbach uwolnienia miast z rąk dżihadystów. Za rozmowy o sensie walki i nieludzkich metodach stosowanych przez Państwo Islamskie. Za podejmowanie ryzyka i realizację unikalnych ujęć w strefie objętej konfliktem”. Jest laureatem Nagrody Specjalnej dla najlepszego filmu prezentowanego on-line przyznawanej na Festiwalu filmów HumanDOC. Otrzymał ją za reportaż „Afrin. Zdradził nas Świat” w jego reżyserii prezentujący zdjęcia z oblężonego Afrin autorstwa Pawła Pieniążka. Film zdobył także nagrodę Najlepszego Reportażu na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Obecnie pracuje nad nowym projektem - produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Afganistan - wieczna wojna”.  Prowadzi również kanał youtube „Strefa Konfliktu”, na którym publikuje doniesienia z miejsc, w których szaleje wojna oraz wyjaśnienia związane z jej przebiegiem.

Udział bezpłatny - z uwagi na obowiązujące obostrzenia, wydarzenie jest objęte rezerwacją miejsc: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.


 źródło: mbpzory.pl