Ładowanie...

320. Święto Ogniowe

Autor: A.Ko, Ostatnia aktualizacja: 04-05-2022, 12:22:51

320. Święto Ogniowe

Już po raz 320. w Żorach odbędą się obchody wyjątkowego Święta Ogniowego, ustanowionego w celu upamiętnienia tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku. Od tego czasu co roku, właśnie 11 maja, uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, podczas której mieszkańcy miasta oraz przybyli goście wspólnie maszerując rozświetlają miasto blaskiem setek niesionych pochodni.  W tym roku przygotowano specjalną atrakcję – wystąpi zespół LemON!

Obchody rozpoczną się o g. 17:30 na żorskim Rynku od uroczystego apelu strażackiego. Następnie o g. 19:30 główną część Święta Ogniowego zapoczątkuje msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba w Żorach. Następnie mieszkańcy oraz goście przejdą uliczkami starego miasta w uroczystej procesji, podczas której niezapomniany klimat zapewni światło rozpalonych pochodni. 

W ramach obchodów Święta Ogniowego, na scenie ustawionej na żorskim rynku wystąpi jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych w Polsce  - LemOn. Koncert rozpocznie się o g. 21:00. 

Po raz dziewiąty jedną z atrakcji Święta Ogniowego będzie Żorski Bieg Ogniowy. Ponad 600 biegaczy przemierzy trasę o długości 5 km, prowadzącą ulicami Starówki. Start i meta biegu znajdują się przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Rozpoczęcie rywalizacji o godz. 22:30. Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach oraz Klub HRmax Żory.


źródło: zory.pl