Ładowanie...

Żorska Starówka zostanie poddana metamorfozie. Ruszają prace

Autor: A. Ko / mat. prasowe, Ostatnia aktualizacja: 14-06-2022, 13:45:33

Żorska Starówka zostanie poddana metamorfozie. Ruszają prace

W ramach projektu "Zielona brama do przyszłości - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach" przebudowany zostanie Park Staromiejski, ulica Klimka wraz z terenem pocmentarnym i chodnik wzdłuż ul. Męczenników Oświęcimskich, który zmieni się w ścieżkę rowerową. Zmiany nie ominą również rynku, gdzie powstać ma nowa fontanna. 

Etap pierwszy projektu obejmuje przebudowę Parku Staromiejskiego znajdującego się przy ul. Rybnickiej. W Parku planowana jest budowa fontanny nawiązującej do historycznej fontanny, która stała w tym miejscu oraz rozbudowa oświetlenia. Pojawią się nowe ławki, hamaki do wypoczynku, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Wokół posadzone zostaną krzewy i drzewa.

Obecnie trwają prace przygotowawcze nad inwestycją, organizowane jest zaplecze budowy oraz opracowywana jest tymczasowa organizacja ruchu. Część Parku Staromiejskiego zostanie wygrodzona, a ruch pieszy będzie się odbywał wzdłuż u. Rybnickiej.

Umowny termin zakończenia prac to 24.11.2022 r. Wykonawcą robót wyłonionym w procedurze przetargowej jest firma HLS System. Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach. Zadanie jest współfinansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji wyniesie 3 186 258,48 zł.


źródło: zory.pl