Ładowanie...

Żorski dworzec kolejowy z tytułem "Modernizacja Roku 2021"

Autor: a.ko / materiały prasowe, Ostatnia aktualizacja: 03-10-2022, 19:46:52

Żorski dworzec kolejowy z tytułem "Modernizacja Roku 2021"

W 26. edycji Konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się 75. Wśród nich znalazł się dworzec kolejowy w Żorach. 

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono zwycięzców na najlepsze inwestycje budowlane 2021 roku. Miasto Żory, jako inwestor otrzymało nagrodę główną „Modernizacji Roku 2021” w kategorii "opieka społeczna" za rewitalizację XIX-wiecznego dworca kolejowego i otaczającej go przestrzeni.

To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ złożone z fachowców w wielu dziedzinach Jury Konkursowe doceniło nie tylko sam zrewitalizowany budynek, ale też sposób wykorzystania nowych przestrzeni – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Pochodzący z lat 80. XIX wieku budynek dworca kolejowego został poddany rewitalizacji w ramach projektu pn. „Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I dworzec PKP”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu budynek XIX-wiecznego dworca został kompleksowo zrewitalizowany oraz przystosowany do pełnienia nowych funkcji. W budynku znalazła się siedzibą Centrum Integracji Społecznej, Centrum Aktywności Lokalnej i harcówka oraz biura i wielofunkcyjne sale. Dla podróżujących stworzono oczywiście poczekalnie oraz toalety. W przyszłości być może pojawi się również punkt gastronomiczny dla podróżnych (obecny stanowi bazę dla treningów z zakresu samodzielności i rozszerzenia praktycznych umiejętności uczestników Centrum Integracji Społecznej).


W imieniu Miasta Żory nagrody odebrali: Adam Grześkiewicz – Dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, które zarządza budynkiem dworca oraz Adrian Lubszczyk – Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.  Nagrodzeni zostali:

Inwestor: Gmina Miejska Żory,

Wykonawca: IZOBUD s.c. Adam Leśniak Bronisław Leśniak Żory,

Autor projektu: Pracownia Architektoniczna S-Design Rybnik.


źródło: zory.pl