Ładowanie...

Żorski Budżet Obywatelski 2023: rekordowa frekwencja i 4 projekty do realizacji!

Autor: a.ko / materiały prasowe, Ostatnia aktualizacja: 18-10-2022, 22:11:06

Żorski Budżet Obywatelski 2023: rekordowa frekwencja i 4 projekty do realizacji!

Poznaliśmy wyniki głosowania mieszkańców w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Jak informuje Urząd Miasta w Żorach, w głosowaniu udział wzięło 9086 mieszkańców, którzy spośród zgłoszonych projektów wybrali 4 do realizacji w 2023 roku. 

Projekty wybrane do realizacji

Z 8 zgłoszonych projektów, aż 4 zostały wybrane do realizacji. Najwięcej głosów (2904 ważne głosy) oddano na projekt pn. "Budowa  bieżni lekkoatletycznej 4-torowej, do biegu na 60 metrów przy SP 11 w Żorach-Roju", zgłoszony przez Mariusza Gajdę. W ramach tego projektu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Żorach-Roju wybudowana zostanie krótka, poliuretanowa bieżnia lekkoatletyczna z 4 torami. Inwestycja ta poprawi warunki do uprawiania sportu nie tylko dla uczniów, ale też dla wszystkich chętnych mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Wartość tego projektu to 193 848,00 zł.

Drugie miejsce (1896 ważnych głosów) zajął projekt pn. „Zielone miejsce spotkań – zagospodarowanie terenu zielonego wokół Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Żorach”, zgłoszony przez Joannę Fudali. Za kwotę 220 000 zł przy SP 16 powstanie zielona, wspólna przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna. Ponadto realizacja zadania pozwoli na kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej poprzez podniesienie atrakcyjności form edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Powstanie ścieżka edukacyjna z ciekawymi grami terenowymi, która pozwoli na prowadzenie działań z edukacji ekologicznej. Wiedzę na ścieżce będzie można zdobywać także samodzielnie, odwiedzając szkolny ogród. Utworzenie kącika hamakowego pozwoli zaś na zrelaksowanie się po zajęciach edukacyjnych.

Kolejny projekt (1046 ważnych głosów), który mieści się w kwocie przeznaczonej na Żorski Budżet Obywatelski 2023 to zgłoszony przez Katarzynę Stolarek projekt pn. "Strefa mocy – aktywne dziecko – rewitalizacja placu zabaw na ulicy Strażackiej 6 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Żorach". Wartość tego projektu to 1 282 000 zł, a w ramach jego realizacji plac zabaw przy szkole w Baranowicach zmieni się nie do poznania – wszystkie urządzania zostaną wymienione na nowe, pojawi się nowa bezpieczna nawierzchnia, przebudowane zostanie boisko trawiaste, wymieniona zostanie mała architektura. Projekt obejmuje też stworzenie „zielonej klasy” z ławeczkami i stolikami, utworzenie „kuchni błotnej” oraz strefy trampolin ziemnych i z kulami równoważnymi.

Zgodnie z § 19 ust. 7 Uchwały nr 396/XXVIII/21 Rady Miasta Żory z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie zasad Żorskiego Budżetu Obywatelskiego, Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha zdecydował o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na ŻBO, do kwoty pozwalającej zrealizować kolejny, najtańszy projekt zgodnie z procedurą. Tym projektem jest zgłoszona przez Michała Kleina inicjatywa pn. „Bezpieczeństwo ratowników dla bezpieczeństwa mieszkańców”. Projekt o wartość 615 600,00 zł otrzymał 800 ważnych głosów mieszkańców i zakłada doposażenie wszystkich żorskich jednostek OSP w potrzebny im sprzęt: komplety ubrań specjalistycznych, buty, rękawice, hełmy, kominiarki oraz aparaty powietrzne z butlą i maską.

Protokół z wynikami głosowania możecie znaleźć na stronie zory.pl.


Rekordowa frekwencja

Jak informuje Urząd Miasta Żory, w tym roku zanotowano rekordową frekwencję podczas głosowania w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego. Na projekty, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku oddano rekordowe 9086 głosów, z czego 8852 głosy były ważne. Dla porównania w 2022 roku w głosowaniu udział wzięło 5240 mieszkańców. 


źródło: zory.pl