Ładowanie...

Kapsuła czasu i unikatowe, stylizowane wydanie Nowin Żorskich na 750-lecie miasta Żory

Autor: a.ko / materiały partnera, Ostatnia aktualizacja: 20-10-2022, 12:10:59

Kapsuła czasu i unikatowe, stylizowane wydanie Nowin Żorskich na 750-lecie miasta Żory

Z okazji 750-lecia miasta Żory w naszym mieście pojawi się kapsuła czasu. Pojemnik, w którym na 50 lat zostaną zamknięte informacje o tym, jak wyglądało i jak nadal toczy się życie w mieście, zostanie 11 listopada umieszczony pod ziemią w centrum miasta przy ul. Klimka z Żorach.

Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Miasta w Żorach na czele z patronem honorowym wydarzenia prezydentem Waldemarem Sochą oraz Wydawnictwo Nowiny – wydawca miesięcznika Nowiny Żorskie oraz regionalnego portalu Nowiny.pl – mediów które od ponad dwóch lat na stałe goszczą wśród mieszkańców Żor.


Nowiny Żorskie stylizowane na starodruk pojawią się już 27 października

Jak mogliście usłyszeć pod koniec ostatniej audycji "Słuchasz Nowin Żorskich", już 27 października pojawi się wyjątkowe wydawanie Nowin Żorskich. Październikowe wydanie z okazji 750-lecia nadania miastu Żory praw miejskich będzie stylizowane na starodruk, aby dodatkowo podkreślić historyczny charakter gazety i wyjątkowy jubileusz miasta.

W tym wyjątkowym numerze Nowin Żorskich czytelniczy znajdą wiele materiałów historycznych, w tym także artykuły o nieznanych dotąd źródłach, dotyczących m.in. początków żorskiej policji. Ponadto w rozmowie z Marcinem Wieczorkiem zostanie podjęty temat założenia miasta Żory, a razem z Muzeum Miejskim i Towarzystwem Miłośników Miasta Żory wybierzecie się w podróż do Żor sprzed 100-lat Na łamach gazety będziecie mieli również okazję zobaczyć najciekawsze pocztówki z tamtego okresu. Tomasz Górecki natomiast opowie o tym, o jakich egzotycznych krajach żorzanie mogli przeczytać na początku minionego wieku w gazecie Sohrauer Stadblatt. Będzie też kalendarium najważniejszych momentów w dziejach miasta.


 - Oprócz sporej dawki historii, nie zapominamy jednak o tym, co aktualnie ważne w mieście. Z dyrektor „Miarki” Urszulą Machalicą rozmawiamy o jubileuszu 100-lecia szkoły i zmianach w placówce, będziemy też szeroko relacjonować zjazd absolwentów. Ponadto piszemy również o rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie kąpieliska w Roju, sukcesie Agnieszki Kraińskiej w konkursie „Nauczyciel Roku 2022” oraz demografii, która również nie oszczędza Żor. Jednym słowem, w październikowym numerze przygotowaliśmy sporo interesujących treści  – mówi redaktor naczelny Szymon Kamczyk.

Oprócz tego, październikowe wydanie Nowin Żorskich zawierać będzie prezentację firm i instytucji, które od lat biorą czynny udział w tworzeniu rzeczywistości gospodarczej, społecznej, kulturalnej i sportowej Żor.

- Już dziś zapraszamy żorskie przedsiębiorstwa i instytucje do pilnego kontaktu z nami, by na łamach miesięcznika opowiedzieć o swojej działalności i mieć możliwość złożenia gadżetu firmowego w kapsule czasu – zachęca Marek Kuder Dyrektor Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny

Jeśli jesteście zainteresowani taką formą promocji historii swojej firmy, to dane kontaktowe znajdziecie na końcu tego artykułu. 


Kapsuła czasu zostanie zakopana przy ul. Klimka

Jubileuszowe Nowiny Żorskie, prace konkursowe, list oraz szereg pamiątek naszych czasów przygotowanych przez Urząd Miasta i żorskich przedsiębiorców trafią do wytworzonej na tę okazję kapsuły czasu, która zostanie zakopana w reprezentacyjnym miejscu Żor z zamiarem odkopania jej za 50 lat, na kolejny miejski jubileusz.

- Wspólnie z Urzędem Miasta Żory, umieścimy kapsułę przy ul. Klimka w piątek 11 listopada. Święto narodowe podniesie rangę tego wydarzenia. Wspólnie z magistratem zaplanowaliśmy na tę okazję specjalną oprawę. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich Żorzan – twórzmy razem historię!  – dodaje Marek Kuder.

Prezydent miasta Waldemar Socha objął patronatem honorowym to unikatowe wydarzenie w historii miasta. 

- Kapsułę wyprodukuje firma Staltech z Raciborza, specjalizująca się w produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej, a wieko, które zostanie specjalnie „odlane” na tę okazję przygotuje żorska firma HLS System. Miejsce, w którym znajdzie się kapsuła na kolejne 50 lat, będzie nową atrakcją turystyczną Żor oraz wspaniałym uzupełnieniem rewitalizowanej właśnie ulicy Klimka – mówi Adrian Lubszczyk Naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Sportu.

Partnerem tego wydarzenia jest znana i ceniona w Żorach Galeria Wiślanka, a patronami tego przedsięwzięcia są Nowiny Żorskie, portal Nowiny.pl, Towarzystwo Miłośników Miasta Żory oraz radio Żory.

Więcej informacji na temat historycznego wydarzenia zaplanowanego na 11 listopada już wkrótce! 


Drodzy żorscy przedsiębiorcy - twórzcie z nami historię!

Nowiny mają dla Was „historyczną” ofertę. Zaprezentujcie historię firmy w unikatowym historycznym wydaniu Nowin Żorskich z okazji 750-lecia Żor w wydaniu 27 października br. Przekażcie również pamiątkę firmową do kapsuły czasu. Nie może Was zabraknąć w tym unikatowym wydarzeniu! Zainteresowanych prosimy o bardzo pilny kontakt z Działem Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny już dziś.

Tel. 668 191 013, 662 051 302, b.frydryk@nowiny.pl, m.szynol@nowiny.pl