Ładowanie...

Kompleksowy remont Pałacu w Baranowicach zakończony. Otwarcie co raz bliżej!

Autor: A. Ko / inf prasowe, Ostatnia aktualizacja: 01-03-2023, 15:58:45

Kompleksowy remont Pałacu w Baranowicach zakończony. Otwarcie co raz bliżej!

We wtorek, 28 lutego 2023 roku odbył się uroczysty odbiór Pałacu w Baranowicach. W wydarzeniu oficjalnie kończącym prace remontowe udział wzięli przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Waldemarem Sochą na czele, radni Rady Miasta Żory, radni Rady Dzielnicy Baranowice, pracownicy Urzędu Miasta Żory oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji - firm ARS LONGA Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J.D.M. Mazur, Sp. J z Krakowa oraz Wodpol Sp. z o.o. z Żywca.

W wyremontowanych wnętrzach zachowano historyczny wygląd pomieszczeń. Podczas prac odwzorowano polichromie na podstawie zachowanych na ścianach fragmentów.  

[Zdjęcia znajdziecie na stronie UM Żory klikając w ten link]

- Polichromie, które znajdują się na ścianach zachowały się w części pałacu i zostały odtworzone ze szczątkowych elementów, do których dopisaliśmy sobie pewną historię. Część polichromii, która została ściągnięta ze ścian będzie zaprezentowana podczas wystawy po otwarciu pałacu – mówi Ewa Pańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Kiedy otwarcie?

Remont budynku pałacu już się zakończył, jednak na oficjalne otwarcie i udostępnienie mieszkańcom tych przepięknych wnętrz jeszcze trochę poczekamy. Otwarcie Pałacu w Baranowicach planowane jest na jesień 2023 roku. Obecnie prowadzone są prace związane z wyposażeniem wnętrz oraz renowacją otaczającego pałac parku. 

Renowacja Pałacu w Baranowicach to największa żorska inwestycja ostatnich lat. Na ten cel miasto Żory pozyskało dodatkowe dofinansowanie w kwocie 3 053 170,45 zł w ramach projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo- Pałacowego w Żorach”. Aktualnie dofinansowanie wynosi aż 16 206 185,59 zł, a całkowita wartość projektu wynosi 29 583 464,89 zł.


źródło: zory.pl