Ładowanie...

Finał projektu "NIECH SZYJE ŚLĄSKA MAKATKA!"

Autor: Informacje prasowe/A.Ko, Ostatnia aktualizacja: 08-09-2023, 09:43:59

Finał projektu "NIECH SZYJE ŚLĄSKA MAKATKA!"

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach zaprasza wszystkich chętnych do podróży w czasie i zobaczenia wystawy makatek powstałych podczas warsztatów realizowanych w trakcie projektu „Niech szyje śląska makatka!”. Finał odbędzie się już w tę sobotę, 9 września o godzinie 12, w Amfiteatrze Miejskim przy ulicy Ogrodowej w Żorach.

Bez względu na to, jakie przybierała nazwy, jej forma była ta sama: biała tkanina ozdobna z folklorystycznymi motywami, scenką rodzajową, podkreślającym całość trafnym hasłem. Taki obraz zachował się w głębokiej pamięci mieszkańców Śląska, którzy wracają swoimi wspomnieniami do dawnych czasów. W końcu makatki stały się częścią niepisanego dziedzictwa kulturalnego naszego regionu, były nieodzownym, charakterystycznym elementem każdego domostwa, tak jak byfyj, emaliowane naczynia Huty Silesi, czy śląska porcelana. I tak jak one, makatka z biegiem czasu popadła w zapomnienie, stając się reliktem przeszłości.

Prezentacja prac powstałych w trakcie warsztatów odbędzie się w niespotykanej formie „ŻYWEJ” wystawy, bowiem makatki pojawią się na scenie Miejskiego Amfiteatru podczas... występu Zespołu Pieśni i Tańca SARI. Wydarzenie będzie połączone ze wspólnym czytaniem „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach Ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w wykonaniu uczniów i przyjaciół Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. prof. Józefa Tischnera pod kierownictwem Anety Antosiak i Martyny Rzymanek.

Wystawę wzbogaci twórczość podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej powstała w Pracowni tkactwa i makramy, która w zestawieniu z tradycyjnymi śląskimi makatkami będzie prezentować pełniejszy obraz lokalnej sztuki rękodzielniczej.

Podczas finału będzie możliwość wykonania mini makatek dla najmłodszych, malowanie twarzy, a także odbędą się warsztaty tworzenia zakładki do książek w iście folklorystycznym wydaniu. Zgodnie z tradycją Narodowego Czytania będzie również możliwość przybicia pamiątkowej pieczęci na własny egzemplarz książki.

Projekt „Niech szyje śląska makatka!” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.


źródło: MOK Żory