Ładowanie...

"Formalizm Abstrakcyjny - Impresje przestrzenne". Wystawa Aleksandra Orszulika w żorskiej bibiotece

Autor: a.ko/źródło: mbpzory.pl, Ostatnia aktualizacja: 28-02-2024, 16:43:44

"Formalizm Abstrakcyjny - Impresje przestrzenne". Wystawa Aleksandra Orszulika w żorskiej bibiotece

Biblioteka w Żorach zaprasza na wystawę fotografii pt. "Formalizm Abstrakcyjny – Impresje przestrzenne 2D" autorstwa Aleksandra Orszulika. Dzieła sztuki abstrakcyjnej, które przeniosą Was w inny świat będzie można zobaczyć w dniach od 29 lutego do 13 kwietnia 2024. Wernisaż wystawy zaplanowano na czwartek, 29 lutego, godzinę 18:00. Kuratorem wystawy jest Łukasz Cyrus.

O wystawie "Formalizm Abstrakcyjny – Impresje przestrzenne 2D"

”Chodzę po mieście, tłumy mkną, ja obserwuję. Zerkam w górę i poszukuję, czasem znajduję. Ciekawa forma, dialog materii, detal. Wszystko to bliżej lub dalej, wyżej lub niżej we fragmentach architektonicznej tkanki miasta. Chcę zatrzymać ulotność, pokazać ją, skonfrontować. Ja to widzę tak, a Ty?
Wybieram formy, najczęściej minimalistyczne, zbliżone do abstrakcji, a jednak rozpoznawalne. Konwertuję trójwymiarową przestrzeń do dwuwymiarowej, ale czy na pewno? Do „płaskiego” obrazka dokładam kolejne wymiary: zadumę nad dziełem architekta, myśl o tym jak ono na mnie oddziałuje i dlaczego, sposób, w jaki widzę i jak to mogę pokazać za pomocą aparatu, sposób prezentacji obrazu (inaczej to działa, na Instagramie, a inaczej na dużym wydruku na ścianie galerii). Ostatnim wymiarem ważnym na równi z poprzednimi jest interpretacja i odczuwanie obrazu przez widza. To wszystko razem tworzy wielowymiarowe dzieło, na dwuwymiarowej przestrzeni fotografii, którego nie można zobaczyć w inny sposób. Zachęcam do oglądania, odczuwania i własnej interpretacji.”

Aleksander Orszulik

 

ALEKSANDER ORSZULIK – artysta fotografik z Rudy Śląskiej, członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, członek Klubu Fotograficznego Źródło, absolwent szkoły fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Propagator oraz nauczyciel fotografii. Uczestnik ponad trzydziestu wystaw fotograficznych. Wraz z KF Źródło zajmuje się organizacją konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” w Rudzie Śląskiej oraz konkursu Fotografii Odklejonej. W obydwu konkursach wraz z członkami Klubu Fotograficznego Źródło jest jurorem oraz zajmuje się organizacją wystaw pokonkursowych. Inspirują go: architektura, podróże, muzyka, malarstwo i fotografia. Jak twierdzi, nie fotografuje rzeczy, tylko źródło swoich emocji.

Aleksander Orszulik Fotografia  |  Instagram (@alexorphoto)  |  www.facebook.com/olek.orszulik  |  Alexor Photography


źródło: mbpzory.pl