Ładowanie...

Odkryj Żory odsłona druga

Autor: Agnieszka Kraińska, Ostatnia aktualizacja: 25-09-2011, 18:10:00

Odkryj Żory odsłona druga

W piątek  w żorskim USC odbyła się konferencja prasowa, której celem było zaprezentowanie nowoczesnego projektu, dzięki któremu można zwiedzić miasto bez przewodnika i nie martwiąc się, ze zbyt mało wiemy o jego historii. Wystarczy mieć telefon z dostępem do internetu, zeskanować jeden ze 150 fotokodów i dzięki przeglądarce możemy dowiedzieć się wszystkiego o interesującym nas obiekcie. Ba, możemy wybrać jeden z trzech języków i jeszcze jednego ze 150 lektorów. System jest niesamowity, można zobaczyć niektóre obiekty w wersji 3d i nałożyć je ( historyczne wersje) na nowoczesne budyki aby zobaczyć jak bardzo się zmieniły.

Żorski system jest pierwwszym na taką skalę w Polsce, wcześniej powstał taki w Łodzi - ale tam umieszczono jedynie 60 punktów, zaś w Żorach jest ich aż 150. Mogą pojawić się w nim kolejne , a wszystko zależy to od mieszkańców, czy zechcą wesprzeć projekt swoimi propozycjami i materiałami z własnych zbiorów. Wystarczy wejść na stronę www.odkryjzory.pl i tam znaleźć szczegółowe informacje.

System ma jeszcze jeden cel , ma aktywizować społeczność lokalną do poszukiwać miejsc pięknych i urokliwych, posiadających swoją historię. Jest to też dobry sposób na promocję miasta.

I taka przyziemna sprawa, tabliczki wykonane sa z plastiku, więc ich cena nie jest atrakcyjna, na tyle aby próbowac je wymontować,dlatego jest szansa, ze pozostaną nienaruszone przez wandali.