Ładowanie...

Przez Żory na Śląsk

Autor: Informacja Prasowa, Ostatnia aktualizacja: 26-09-2011, 13:02:27

Przez Żory na Śląsk

Przez Żory na Śląsk !

W ramach projektu “Przez Żory na Śląsk – stworzenie systemu e-informacji turystycznej” powstał Nawigator Miejski Żory – mobilny przewodnik turystyczny prezentujący ciekawe informacje i multimedia związane z żorskimi zabytkami oraz najciekawszymi wydarzeniami.

Przez Żory na Śląsk !Turyści będą prowadzeni ulicami miasta przez lektorów snujących opowieści w trzech językach (polskim, angielskim oraz niemieckim). Historie zabytków w języku polskim prezentować będzie dobrze wszystkim znana Krystyna Czubówna. Także zagraniczni lektorzy mogą brzmieć znajomo – po angielsku i niemiecku o Żorach opowiadać będą: Emma Clarke – słynny głos londyńskiego metra, Christian Pfadenhauer - dziennikarz niemieckiej telewizji VOX oraz RTL, a także Ian Transue i Ralf Oberndoerfer – na co dzień współpracujący z polskimi instytucjami kultury.


Wzdłuż głównych ulic miasta, przy najważniejszych zabytkach umieszczono 150 tablic informacyjnych zawierających fotokod. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest szybki dostęp do historii obiektu lub informacji o jego położeniu geograficznym. Fotokody zmieniają telefon komórkowy w podręczny przewodnik turystyczny, wzbogacony o atrakcyjne multimedia oraz funkcję audio-guide'a. Praktycznie każdy telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny może stać się od dziś kompendium wiedzy o Żorach!


W zależności od typu telefonu, turyści skorzystać mogą z aplikacji podstawowej (wówczas zeskanowany fotokod odniesie użytkownika do specjalnej mobilnej strony o zabytku) lub rozszerzonej (działającej w oparciu o sygnał GPS oraz technologię Rozszerzonej Rzeczywistości, łączącej obraz z kamery telefonu z wirtualną bazą danych).


Aby pobrać aplikację podstawową do skanowania fotokodu, należy wejść przy pomocy telefonu na adres: http://zory.2dkod.com i postępować zgodnie z instrukcją lub wysłać SMS o treści ZORY na numer +48 507 67 69 67.


Instrukcja korzystania z aplikacji rozszerzonej dostępna
jest na stronie internetowej projektu – odkryjzory.pl.


Na czym polega unikatowość systemu "Odkryj Żory"?

Jest on próbą połączenia świata rzeczywistego z wirtualnym, dodania do przestrzeni miasta czwartego wymiaru. W tym celu wykorzystuje szereg najnowszych rozwiązań technologicznych: fotokody, Rozszerzoną Rzeczywistość oraz system stron mobilnych. Wszystkie komponenty
składają się na nowoczesny system informacji turystycznej, dostępny wszystkim, o każdej porze dnia i nocy.


Zapraszamy do korzystania z Nawigatora Miejskiego Żory!

Więcej informacji na stronie: www.odkryjzory.pl

Przez Żory na Śląsk !