Ładowanie...

Świętujemy Święto Niepodległości w Żorach - program obchodów 2019

Autor: Radio Żory, Dodano dn.08-11-2019, 17:15:52

Świętujemy Święto Niepodległości w Żorach - program obchodów 2019

W najbliższy poniedziałek, 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji w Żorach przygotowano oficjalne uroczystości oraz szereg wydarzeń towarzyszących.

Uroczystości miejskie

Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 8:30 od złożenia kwiatów pod tablicą Marszałka Piłsudskiego, następnie ok. godziny 8:40 przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty pod pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka. Oficjalne obchody Święta Niepodległości kończyć będą o godz. 9:00 w kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, oraz zaraz po mszy ok. 10:15 na Placu Pamięci Narodowej apel harcerski, prowadzony przez Hufiec ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego.

Uroczystości towarzyszące -  Otwarte zawody strzeleckie

Tradycyjnie już co roku z okazji Święta Niepodległości odbędą się bezpłatne otwarte zawody strzeleckie organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach przy współpracy z MOSiRem oraz UM Żory. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 (zapisy od 10:00 do 12:00). W zawodach w strzelaniu do tarczy spróbować będą mogły dzieci od 12 roku życia, młodzież oraz dorośli. Osoby, które zajmą pierwsze trzy miejsca w każdej z kategorii wiekowych wystartują w konkurencji pn. "Strzał do Kura". Na najlepszych czekają pamiątkowe dyplomy, statuetki i nagrody rzeczowe.

Uroczystości towarzyszące - II Żorski Bieg Biało-Czerwony

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach zaprasza 11 listopada na żorski Rynek, skąd wystartuje II Żorski Bieg Biało-Czerwony. Zapisy możliwe są na Rynku w dniu zawodów. Limit uczestników tegorocznej edycji wydarzenia to 500 osób.  Organizatorzy chcą ponownie stworzyć ogromną biegnącą biało-czerwoną flagę, dlatego weźcie ze sobą biało-czerwone atrybuty (ubrania, szaliki, czapki, flagi kibica na twarzy itp).  Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę. Przewidziany jest też konkurs z nagrodami!

Regulamin wydarzenia
karta zgłoszeniowa (można pobrać wcześniej, wypełnić i oddać w dniu zawodów)


Uroczystości towarzyszące - "Niepodległa do hymnu!"

W ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu!" zapraszamy wszystkich w samo południe na żorski Rynek, gdzie wraz z chórem Voce Segreto wspólnie odśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego" oraz pieśni patriotyczne.

Uroczystości towarzyszące - "Flagi pani Flagi"

Również w poniedziałek, 11 listopada o godzinie 13:15 na żorskim Rynku odbędzie się happening pn. "Flagi pani Flagi". Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie 12 obrazów na płótnie na 6-metrowych masztach. Całość potrwa ok. godziny. Wystawa „Flagi pani Flagi” realizowana jest w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Uroczystości towarzyszące - projekcja filmu pt. "Piłsudski"

O godzinie 18:00 w kinie "Na Starówce" odbędzie się bezpłatna projekcja filmu pt. "Piłsudski".Uroczystości towarzyszące - Ognisko Patriotyczne

We wtorek, 12 listopada o godzinie 11:30 nauczyciele i uczniowie ZSO im. Karola Miarki w Żorach zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Przy ognisku odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne pochodzące z okresów powstań oraz I i II Wojny Światowej. W ramach wydarzenia odbędzie się także pokaz musztry harcerskiej przygotowany przez Szczep Dębina z Hufca ZHP Żory. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
źródło: zory.pl