Ładowanie...

Przyznano Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Żory

Autor: A. Ko / Materiały Prasowe, Ostatnia aktualizacja: 12-05-2020, 14:18:54

Przyznano Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta Żory

Już po raz szósty przedstawiciele żorskiej kultury zostali uhonorowani Nagrodami Kulturalnymi Prezydenta Miasta Żory. W tym roku do grona laureatów dołączyli: Grzegorz Karnas, Barbara Wołczyk, Jan Łomozik oraz Koło Gospodyń Wiejskich Baranowice.

Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory przyznawana jest za szczególny wkład w kształtowanie życia kulturalnego i artystycznego w Żorach. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: "twórczość artystyczna", "upowszechnianie kultury", "ochrona kultury" oraz "młodzi twórcy". Wyróżnienie można otrzymać tylko jeden, jedyny raz.

W tym roku nagrodę w kategorii "twórczość artystyczna" otrzymał Grzegorz Karnas - wokalista jazzowy, producent muzyczny, fotograf, bloger oraz inicjator i dyrektor artystyczny Międzykulturowych Spotkań Muzyki, Kreatywności i Ekspresji – Voicingers. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Z biografią oraz bogatym dorobkiem artystycznym pana Grzegorza Karnasa można zapoznać się m.in tutaj: culture.pl/pl/tworca/grzegorz-karnas.

W kategorii "upowszechnianie kultury" nagrodę w tym roku jako wyraz uznania za wieloletnią pracę i zaangażowanie w integrowanie lokalnej społeczności poprzez aktywne kultywowanie oraz upowszechnianie śląskich zwyczajów i tradycji otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowicach. Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowicach powstało w 1964 roku. Od początku istnienia organizowało we współpracy z innymi organizacjami baranowickie i rejonowe dożynki. Od wielu lat organizuje liczne imprezy kulturalne promujące kulturę ludową oraz spotkania zarówno dla dzieci, jak i do dorosłych mieszkańców.

Nagrodę w kategorii "Ochrona kultury" za zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego naszego regionu, liczne sukcesy artystyczne oraz reprezentowanie miasta Żory w Polsce i poza jej granicami otrzymała Barbara Wołczyk - pedagog i instruktor tańca ludowego, od najmłodszych lat związana z tańcem narodowym oraz ludowym. Pani Barbara Wołczyk od 1993 roku związana jest z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach, gdzie prowadzi Zespół Taneczny „Taaka kropa” oraz jest instruktorem Zespołu Pieśni i Tańca „Sari”. Aktywnie angażuje się w organizację koncertów charytatywnych, prowadzi warsztaty taneczne dla uczniów i nauczycieli, a także lekcje regionalizmu w Centrum Edukacji Regionalnej. Dodatkowo zasiada w komisjach podczas wielu festiwalu i konkursów (np. pieśniczek śląskich, gwary śląskiej, pieśni patriotycznej oraz konkursów tanecznych).


Laureatem nagrody w kategorii "Młodzi twórcy" został Jan Łomozik - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach i doskonały wiolonczelista. W ciągu dziesięciu lat edukacji muzycznej osiągnął wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. W lutym tego roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze, gdzie poza główną nagrodą, otrzymał także Nagrodę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach oraz Nagrodę Czeskiej Filharmonii Narodowej w postaci koncertów z orkiestrą w sezonie 2020-2021. Jan Łomozik jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.


źródło: UM Żory (zory.pl)