Ładowanie...

Żorski zespół SĄSTĄD zainicjował akcję Artyści Wspierają Śląsk

Autor: A. Ko / Materiały prasowe, Ostatnia aktualizacja: 06-06-2020, 01:56:33

Żorski zespół SĄSTĄD zainicjował akcję Artyści Wspierają Śląsk

Gdy paski serwisów informacyjnych po raz kolejny rozpalały się do czerwoności odnośnie kolejnych ognisk koronawirusa w naszym województwie, do mieszkańców Górnego Śląska po raz kolejny zaczęła docierać fala piętnowania. 

Obok pomysłów takich jak odizolowanie Śląska od reszty kraju czy przymusowe zamknięcie wszystkich górników w domach, wielu mieszkańców Śląska zaczęło mieć problem choćby z zarezerwowaniem pokoju w hotelu czy wykupieniem wakacyjnego wyjazdu. W mediach społecznościowych pod każdym postem dotyczącym sytuacji na Śląsku pojawiało się i nadal pojawia wiele negatywnych komentarzy - od wyzwisk, przez kolejne pomysły co zrobić z tymi "parszywymi Ślązakami", po groźby pobicia czy zniszczenia majątku.  

#artyściwspierająśląsk czyli stop piętnowaniu mieszkańców Śląska. 

Jak informują artyści na swoim profilu facebookowym, akcja zrodziła się z potrzeby serca, aby podnieść na duchu w geście solidarności nie tylko górników i ich rodziny, ale też wszystkich mieszkańców Górnego Śląska w czasie pandemii COVID – 19, którzy spotykają się w ostatnim czasie z wieloma niekoniecznie przyjemnymi sytuacjami.

Występujemy przeciwko ostracyzmowi i stygmatyzowaniu Ślązaków. Chcemy przerwać narrację, która poniża nasz region w dobie kryzysu, jeszcze dobitniej go naznaczając.  - tłumaczą artyści z zespołu SĄSTĄD. 


Na czym polega akcja?

W akcji mogą wziąć udział artyści, którzy poprzez dedykację i oznaczenie hasztagiem #artysciwspierajaslask swojej wypowiedzi, posta, piosenki, czy koncertu umieszczonego na swoim profilu w mediach społecznościowych zechcą dodać otuchy wszystkim mieszkańcom Górnego Śląska.

W wielu przypadkach sytuacja kryzysowa zbliża do siebie rodziny, firmy, instytucje. Jesteśmy artystami, mamy narzędzie do budowania mostów między ludźmi – a jest nim język sztuki.  Twórczość w dobrej intencji inspiruje, zachęca do działania, nie zważa na podziały. Trzymajmy się razem – jak na „górniczej zmianie", jak jest to wpisane w mentalność mieszkańców Śląska - tłumaczą artyści.

Do akcji dołączają się artyści z całego kraju, a lista artystów wspierających Śląsk, na której znajdują się m.in Robert Kasprzycki, Artur Banaszkiewicz, Carrantuohill czy grupa 4te Quartet stale się powiększa. 

Więcej informacji o akcji oraz listę zespołów, możecie znaleźć na profilu facebookowym akcji facebook.com/artysciwspierajaslask.

I pamiętajcie - fedrujmy w zasobach dobra! #czimciesie!